kompleksowe przeglądy wspólnot mieszkaniowych

obsługa sieci handlowych

wieloletnie doświadczenie

szeroki zakres usług p.poż.

nowoczesne rozwiązania

profesjonalne doradztwo


Zawsze aktualna instrukcja bezpieczeństwa przeciwpożarowego

Każdy obiekt zakwalifikowany do grupy budynków użyteczności publicznej powinien zostać wyposażony w dyrektywy odnoszące się do zasad zachowania wieloaspektowego bezpieczeństwa. Instrukcje dotyczą zarówno ogólnych informacji i wytycznych odnośnie budynku, jak również zawierają wskazówki o postępowaniu w razie ewentualnego zagrożenia. Szczególne znaczenie ma zagrożenie pożarowe, które może wystąpić w wyniku podejmowania prac potencjalnie niebezpiecznych lub wynikać z wad w projekcie oraz budowie obiektu.

Wobec istoty utrzymania optymalnego poziomu bezpieczeństwa, konieczne staje się posiadanie aktualizacji instrukcji bezpieczeństwa pożarowego - jest ona wymagana dla nowo powstałych obiektów, jak również w przypadku wdrażania zmian w budynkach stawianych dawniej. Obligatoryjna staje się między innymi wobec budynków biurowych, usługowo-handlowych, oświatowych, medycznych, zakładów produkcyjnych i hal magazynowych.
Co powinna zawierać instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?

Warto pamiętać, że istota posiadania omawianej instrukcji odnosi się do utrzymania optymalnego poziomu bezpieczeństwa osób przebywających w danym budynku. Niezbędna wobec tego okazuje się weryfikacja potencjalnych zagrożeń oraz posiadanie dostępu do aktualnych wytycznych postępowania w przypadku niebezpieczeństwa.

Każdorazowa aktualizacja instrukcji bezpieczeństwa pożarowego powinna uwzględniać wymagania odnoszące się do konstrukcji i projektu danego budynku, wskazówki dotyczące postępowania podczas podejmowania prac potencjalnie niebezpiecznych i generujących zagrożenie pożarowe, etapy zachowania w sytuacji powstania pożaru oraz inne, istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa informacje. Wstępna część dokumentu powinna zawierać odniesienie do aktualnych przepisów prawnych, generujących wytyczne do kreowania instrukcji oraz decydujących o ogólnych wymaganiach i postępowaniu w razie pożaru. W części graficznej zawarte zostają schematy rozmieszczenia wyjść ewakuacyjnych oraz gaśnic i innych urządzeń przeciwpożarowych. Do instrukcji dołączone zostają podpisy osób, które się z nią zapoznały.
Podstawy prawne tworzenia instrukcji bezpieczeństwa pożarowego

Należy pamiętać, że dokumentacja pożarowa może zostać stworzona wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia - jedynie wtedy zachowane zostaną wymagane zasady bezpieczeństwa. Instrukcję opracować może technik lub inżynier pożarnictwa, inspektor lub specjalista ochrony przeciwpożarowej, których szczegółowe kwalifikacje zawarte są ustawie o ochronie przeciwpożarowej.

Co ważne, aktualizacja instrukcji bezpieczeństwa pożarowego powinna być realizowana co około dwa lata lub częściej, jeśli w budynku dokonywane były zmiany mające wpływ na ogólne warunki ochrony przeciwpożarowej.


Informacje

Jeśli macie do nas pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 25 759 08 72

lub możecie skorzystać z naszego wygodnego formularza kontaktowego

Czy wiesz, że...

Nasze blisko 20 letnie doświadczenie oraz setki zadowolonych firm współpracujących z nami od lat, jest gwarancją usług najwyższej jakości.

Podstawowym celem działania firmy jest zabezpieczenie przeciwpożarowe obiektów w niezbędny sprzęt zapewniający bezpieczeństwo i spokojny sen na lata.

Nasza firma jest autoryzowanym przedstawicielem czołowych producentów zabezpieczeń oraz sprzętu przeciwpożarowego.

Dbając o wysokie standardy firmy regularnie uczestniczymy w licznych szkoleniach, konferencjach oraz targach branżowych.

Zapraszamy do kontaktu, nasi pracownicy zawsze chętnie i profesjonalnie pomogą Państwu w doborze rozwiązań najlepiej dopasowanych do Państwa potrzeb i oczekiwań.